2012 Girls Area Basketball Pairings, Scores

2012 Girls Area Basketball Pairings, Scores



CLASS 1A

Area 1 at McIntosh HS

Monday, Feb. 13

McIntosh vs. Fruitdale, 6 p.m.

Area 2 at Pleasant Home HS
Monday, Feb. 13

Geneva County vs. Pleasant Home, 6 p.m.

Area 3 at Brantley HS

Brantley 70, J.F. Shields 27

Area 4 at Marengo HS

Marengo 56, A.L. Johnson 43

Area 5 at Keith HS

Monday, Feb. 13

Akron vs. Keith, 6 p.m.

Area 6 at Loachapoka HS

Saturday, Feb. 11

Loachapoka 58, St. Jude 48

Area 7 at Winterboro HS

Winterboro 39, Talladega Co.-Central 29

Area 8 at Holy Spirit HS

Holy Spirit 62, Jefferson Christian 26

Area 9 at Berry HS

Berry 57, Pickens County 46

Area 10 at Donoho HS

Saturday, Feb. 11

Donoho 48, Sacred Heart 36

Area 11 at Gaston HS

Ragland 55, Gaston 42
Area 12 at Lynn HS

Lynn 43, Addison 19

Area 13 at Tharptown HS

Saturday, Feb. 11

Tharptown 55, Belgreen 39

Area 14 at Collinsville HS

Saturday, Feb. 11

Collinsville 49. Cedar Bluff 41

Area 15 at Woodville HS

Saturday, Feb. 11

Woodville 74, Skyline 37

Area 16 at R.A. Hubbard HS

Saturday, Feb. 11

R.A. Hubbard 64, Covenant Christian 60

CLASS 2A
Area 1 at Flomaton

Flomaton 45, Cottage Hill Christian 31

Area 2 at Samson HS
Saturday, Feb. 11

Elba 78, Samson 70.

Area 3 at Providence Christian HS

Saturday, Feb. 11

Providence Christian 48, Houston County 35

Area 4 at Barbour County HS

Monday, Feb. 13

Ariton vs. Barbour County, 6 p.m.

Area 5 at Central-Hayneville HS

Monday, Feb. 13

Calhoun vs. Central-Hayneville, 5 p.m.

Area 6 at Leroy HS

Saturday, Feb. 11

Choctaw County 39, Leroy 38

Area 7 at Francis Marion HS
Saturday, Feb. 11

R.C. Hatch 55, Francis Marion 36

Area 8 at Lanett HS

Saturday, Feb. 11

Lanett 51, Horseshoe Bend 29

Area 9 at Woodland HS

Saturday, Feb. 11

Woodland 81, Ranburne 50

Area 10 at Altamont HS
Altamont 57, Fultondale 14

Area 11 at Cold Springs HS

Monday, Feb. 13

Sumiton Christian vs. Cold Springs, 5:30 p.m.

Area 12 at Red Bay HS

Saturday, Feb. 11

Red Bay 57, Sulligent 31

Area 13 at Sand Rock HS
Westbrook Christian 42, Sand Rock 39

Area 14 at Section HS
Monday, Feb. 13

North Sand Mountain vs. Section, 6 p.m.

Area 15 at Westminster Christian HS

Westminster Christian 43, Tanner 39

Area 16 at Mars Hill Bible HS
Monday, Feb. 13

Hatton vs. Mars Hill Bible, 6 p.m.

CLASS 3A

Area 1 at Clarke County HS

Saturday, Feb. 11

Clarke County 48, Bayside Academy 39

Area 2 at Geneva HS

Opp 54, Geneva 38

Area 3 at Abbeville HS

Abbeville 41, Daleville 20

Area 4 at Montgomery Academy

Montgomery Academy 62, LAMP 45
Area 5 at Marbury HS

Saturday, Feb. 11

Marbury 66, Handley 46

Area 6 at Aliceville HS

Saturday, Feb. 11

Sipsey Valley vs. Aliceville, 7 p.m.

Area 7 at Greensboro HS

Monday, Feb. 13

Greensboro vs. Hale County, 5 p.m.

Area 8 at Leeds HS

Monday, Feb. 13

Clay County vs. Leeds, 5 p.m.

Area 9 at Piedmont HS

Monday, Feb. 13

Saks vs. Piedmont, 5 p.m.

Area 10 at Hokes Bluff HS
Hokes Bluff 49, Ashville 31

Area 11 at Winfield HS

Winfield 57, Carbon Hill 26

Area 12 at Holly Pond HS

Monday, Feb. 13

Vinemont vs. Holly Pond, 6 p.m.

Area 13 at Pisgah HS
Pisgah 92, Sylvania 43

Area 14 at Madison Academy

Madison Academy 42, Randolph 10

Area 15 at Clements HS

Saturday, Feb. 11

West Morgan 60, Clements 54

Area 16 at Lauderdale County HS

Saturday, Feb. 11

Lauderdale County 65, Rogers 39

CLASS 4A

Area 1 at UMS-Wright HS

UMS-Wright 50, Escambia County 28

Area 2 at Jackson HS
Jackson 37, Thomasville 34

Area 3 at Andalusia HS

Saturday, Feb. 11

Andalusia 59, Straughn 35

Area 4 at St. James HS
Saturday, Feb. 11 (at Auburn-Montgomery U)

Brewbaker Tech 42, St. James 37

Area 5 at Dadeville HS

Monday, Feb. 13

Elmore County vs. Dadeville, 6 p.m.

Area 6 at Southside-Selma HS

Southside-Selma 39, Dallas County 38

Area 7 at Sumter Central HS

Saturday, Feb. 11

Sumter Central 56, Greene County 44

Area 8 at Midfield HS

Midfield 51, Calera 38

Area 9 at Childersburg HS

Monday, Feb. 13

Munford vs. Childrsburg, 6 p.m.

Area 10 at Anniston HS
Monday, Feb. 13

Jacksonville vs. Anniston, 6 p.m.

Area 11 at Haleyville HS

Haleyville 37, Dora 29

Area 12 at Oneonta HS

Oneonta 60, Springville 50

Area 13 at Good Hope HS

Saturday, Feb. 11

Good Hope 58, Priceville 43

Area 14 at DAR HS

Saturday, Feb. 11

DAR 50, Guntersville 44

Area 15 at West Limestone HS

West Limestone 58, Pope John Paul II 29

Area 16 at Deshler HS

Saturday, Feb. 11

Brooks 39, Wilson 37

CLASS 5A

Area 1 at Faith Academy

Monday, Feb. 13

Faith Academy vs. St. Paul's, 5 p.m.

Area 2 at LeFlore HS

Saturday, Feb. 11

LeFlore 43, Spanish Fort 38

Area 3 at Carroll, Ozark HS

Saturday, Feb. 11

Carroll 70, Eufaula 51

Area 4 at Valley HS

Monday, Feb. 13

Russell County vs. Valley, 5 p.m.

Area 5 at Wallace-Selma Community College

Saturday, Feb. 11

Selma 37, Demopolis 27

Area 6 at Central-Tuscaloosa HS

Central-Tuscaloosa 41, Paul Bryant 32

Area 7 at Briarwood Christian HS

Sylacauga 64, Briarwood Christian 45

Area 8 at Fairfield HS

Monday, Feb. 13

Pleasant Grove vs. Fairfield, 6 p.m.

Area 9 at Ramsay HS

Saturday, Feb. 11

Ramsay 64, Wenonah 50

Area 10 at Center Point HS

Monday, Feb. 13

Pinson Valley vs. Center Point, 6 p.m.

Area 11 at Hayden HS

Hayden 45, Mortimer Jordan 34

Area 12 at Etowah HS

Etowah 45, Boaz 43

Area 13 at Brewer HS

Saturday, Feb. 11

Brewer 54, Cullman 46

Area 14 at Arab HS

Arab 62, Fort Payne 27

Area 15 at J.O. Johnson HS

Saturday, Feb. 11

J.O. Johnson 30, Columbia 19

Area 16 at Athens HS

Saturday, Feb. 11

Athens 52, Russellville 45

CLASS 6A

Area 1 at Davidson HS

Murphy 39, Davidson 37

Area 2 at Blount HS

Blount 55, Baker 38

Area 3 at Daphne HS

Monday, Feb. 13

Fairhope vs. Daphne, 6 p.m.

Area 4 at McGill-Toolen Catholic HS

McGill-Toolen 41, Williamson 31

Area 5 at Enterprise HS

Monday, Feb. 13

Enterprise vs. Northview, 6 p.m.

Area 6 at Jeff Davis HS

Saturday, Feb. 11

Jeff Davis 52, Carver-Montgomery 51

Area 7 at Central-Phenix City HS

Saturday, Feb. 11

Central-Phenix City 57, Opelilka 48

Area 8 at Wetumpka HS

Saturday, Feb. 11

Wetumpka 54, Benjamin Russell 47

Area 9 at Bessemer City HS

Bessemer City 66, Northridge 58

Area 10 at Hoover HS

Monday, Feb. 13

Thompson vs. Hoover, 5:30 p.m.

Area 11 at Minor HS

Monday, Feb. 13

Gardendale vs. Minor, 6:30 p.m.

Area 12 at Spain Park HS

Monday, Feb. 13

Mountain Brook vs. Spain Park, 6 p.m.

Area 13 at Shades Valley HS

Monday, Feb. 13

Clay-Chalkville vs. Shades Valley, 6 p.m.

Area 14 at Gadsden City HS

Monday, Feb. 13

Pell City vs. Gadsden City, 6 p.m.

Area 15 at Bob Jones HS

Bob Jones 64, Austin 34

Area 16 at Buckhorn HS

Saturday, Feb. 11

Buckhorn 56, Huntsville 42